2003 Suzuki GSF 1200 S Bandit gallery
2003 Suzuki GSF 1200 S Bandit
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70.60 cubic inches) | Power: | 98 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 CCM 604 RS
- 2003 CCM 644 Dual Sport Supermoto
- 2003 CCM 644 Dual Sport Trail
- 2003 CCM R30
- 2003 CPI Hussar
- 2003 CPI Popcorn 50
- 2003 Derbi GPR 50 R
- 2003 Derbi GPR 50 R Race Replica
- 2003 Derbi Senda R
- 2003 Derbi Senda Supermotard
- 2003 Dodge Tomahawk
- 2003 Ducati 620 Sport Full-fairing
- 2003 Ducati 620 Sport Full-fairing (reduced effect)
- 2003 Ducati 620 Sport Half-fairing
- 2003 Ducati 620 Sport Half-fairing (reduced effect)
- 2003 Ducati 748
- 2003 Ducati 749
- 2003 Ducati 749S
- 2003 Ducati 800 Sport
- 2003 Ducati 998

