2010 Beta RR 4T 450 gallery
2010 Beta RR 4T 450
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 448.00 ccm (27.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 89.0 x 72.0 mm (3.5 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.5 kg (259.0 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. double-piston floating caliper |
| Rear brakes: | Single disc. single-piston floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Hero Honda Splendor NXG
- 2010 Hero Honda Splendor Plus
- 2010 Hero Honda Super Splendor 125
- 2010 Hesketh HZE Vectrix
- 2010 Hesketh Sprinter
- 2010 Hesketh Zero DS
- 2010 Hesketh Zero MX
- 2010 Hesketh Zero S
- 2010 Hesketh Zero X
- 2010 HM Cota 4RT
- 2010 HM Cota Repsol
- 2010 HM CRE Baja 10
- 2010 HM CRE Baja RR 10
- 2010 HM CRE SIX Comp. 10
- 2010 HM Derapage 10
- 2010 HM Derapage Comp. 10
- 2010 HM Derapage RR 10
- 2010 Honda 250 Rebel
- 2010 Honda 750 Shadow Aero
- 2010 Honda 750 Shadow Phantom

