2007 Beta M4 gallery
2007 Beta M4
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.00 ccm (21.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.2 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 133.0 kg (293.2 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.5-17 |
| Rear tyre dimensions: | 4.25-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Color options: | Silver, Black |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Suzuki GSX-R 1000 Phantom.
- 2007 Suzuki GSX-R 600
- 2007 Suzuki GSX-R 750
- 2007 Suzuki GZ250
- 2007 Suzuki Hayabusa 1300
- 2007 Suzuki RM 125
- 2007 Suzuki RM 250
- 2007 Suzuki RM 85
- 2007 Suzuki RM 85 L
- 2007 Suzuki RM-Z250
- 2007 Suzuki RMZ 450
- 2007 Suzuki RMZ 450 Carmichael Replica
- 2007 Suzuki SV 1000 S
- 2007 Suzuki SV 650
- 2007 Suzuki SV 650 ABS
- 2007 Suzuki SV 650 S
- 2007 Suzuki SV 650 S ABS
- 2007 Suzuki V-Strom 1000
- 2007 Suzuki V-Strom 650
- 2007 Suzuki V-Strom 650 ABS

