2010 Beta RR 4T 525 gallery
2010 Beta RR 4T 525
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 510.00 ccm (31.12 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 72.0 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.5 kg (259.0 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Double-piston floating caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white/black |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Swift ESF Punisher
- 2010 Swift Lil Drifter
- 2010 Sym Citycom 300
- 2010 Sym DD 50
- 2010 Sym Fiddle II 125
- 2010 Sym Fiddle II 50
- 2010 Sym HD Evo 125
- 2010 Sym Jet 4 125
- 2010 Sym Jet 4 50
- 2010 Sym Jet BasiX 50
- 2010 Sym Jet Euro X 50
- 2010 Sym Jet EuroX 100
- 2010 Sym Jet SportX 50 Factory
- 2010 Sym Joymax 125
- 2010 Sym Joymax 250
- 2010 Sym Joyride 125 Evo
- 2010 Sym Joyride 200i Evo
- 2010 Sym Mio 100
- 2010 Sym Mio 50
- 2010 Sym Orbit 125

