2010 Honda CBF600S gallery
2010 Honda CBF600S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.30 ccm (36.57 cubic inches) | Power: | 76,44 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 222.0 kg (489.4 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Pearl Cool White/Black, Pearl Siena Red/Black, Dragon Green Metallic/Black, |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Bourget Phyton 330 Super Stretch
- 2010 Bourget Shredder
- 2010 Brammo Enertia
- 2010 Brudeli 654L
- 2010 BucciMoto BR1-F4 Cross
- 2010 BucciMoto BR1-F4 Motard
- 2010 Buell 1125CR Cafe Racer
- 2010 Buell 1125R
- 2010 Buell Blast
- 2010 Buell XB12R Firebolt
- 2010 Buell XB12Scg Lightning
- 2010 Buell XB12Ss Lightning Long
- 2010 Buell XB12SX Lightning City X
- 2010 Buell XB12X Ulysses
- 2010 Buell XB12XP Police
- 2010 Buell XB12XT Ulysses
- 2010 Buell XB9SX Lightning
- 2010 Buell XB9SX Lightning CityX
- 2010 Cagiva Mito SP525
- 2010 Cagiva Raptor 125

