2003 Suzuki DR200SE gallery
2003 Suzuki DR200SE
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 66.0 x 58.2 mm (2.6 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.4:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-21 44P |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-18 56P |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Tomos Quadro 50
- 2003 Tomos Whizzr'd 50
- 2003 Triumph America
- 2003 Triumph Bonneville
- 2003 Triumph Daytona 955i
- 2003 Triumph Speed Four
- 2003 Triumph Speed Triple
- 2003 Triumph Speedmaster
- 2003 Triumph Sprint RS
- 2003 Triumph Sprint ST
- 2003 Triumph T100
- 2003 Triumph Thunderbird
- 2003 Triumph Thunderbird Sport
- 2003 Triumph Tiger
- 2003 Triumph Trophy 1200
- 2003 Triumph TT 600
- 2003 Ural Gear Up Outfit
- 2003 Ural Red Star
- 2003 Ural Wolf 750
- 2003 Victory Classic Cruiser

