2003 Suzuki LS 650 P Savage gallery
2003 Suzuki LS 650 P Savage
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 30 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 94.0 mm (3.7 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 160.0 kg (352.7 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Kawasaki ZX-6R
- 2003 Kawasaki ZX-6RR
- 2003 Kawasaki ZX-7R
- 2003 Kawasaki ZX-9R Ninja
- 2003 Kawasaki ZXR400
- 2003 Kawasaki ZZR1200
- 2003 Kawasaki ZZR600
- 2003 KTM 125 EXC
- 2003 KTM 125 SX
- 2003 KTM 200 EXC
- 2003 KTM 200 SX
- 2003 KTM 250 EXC
- 2003 KTM 250 EXC Racing
- 2003 KTM 250 SX
- 2003 KTM 300 EXC
- 2003 KTM 450 EXC Racing
- 2003 KTM 450 SX Racing
- 2003 KTM 50 Junior Adventure
- 2003 KTM 50 Mini Adventure
- 2003 KTM 50 Senior Adventure

