2003 Suzuki GSX 600 F Katana gallery
2003 Suzuki GSX 600 F Katana
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 80 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.6 x 48.7 mm (2.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 200.0 kg (440.9 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-ZR17 |
| Front brakes: | (Unspecified) |
| Rear brakes: | (Unspecified) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Honda GL1800 Gold Wing
- 2003 Honda Jazz 250
- 2003 Honda NSR125
- 2003 Honda NT 650 Deauville
- 2003 Honda NX-4 FALCON
- 2003 Honda NX650 Dominator
- 2003 Honda SFX50
- 2003 Honda Silver Wing
- 2003 Honda ST1300 Pan-European
- 2003 Honda VF750 Magna
- 2003 Honda VFR800VTEC
- 2003 Honda VT1100C2 Shadow
- 2003 Honda VT125 Shadow
- 2003 Honda VT600C Shadow
- 2003 Honda VT750C2 Shadow
- 2003 Honda VT750C3 Black Widow
- 2003 Honda VTR1000F FireStorm / Super Hawk
- 2003 Honda VTR1000SP-2
- 2003 Honda VTX1300S
- 2003 Honda VTX1800

