2003 Suzuki JR 80 gallery
2003 Suzuki JR 80
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 79.00 ccm (4.82 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 49.0 x 42.0 mm (1.9 x 1.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 6.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 58.0 kg (127.9 pounds) |
| Seat height: | 685 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,050 mm (41.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-14-4pr |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12-4pr |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.10 litres (1.08 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Honda VT125 Shadow
- 2003 Honda VT600C Shadow
- 2003 Honda VT750C2 Shadow
- 2003 Honda VT750C3 Black Widow
- 2003 Honda VTR1000F FireStorm / Super Hawk
- 2003 Honda VTR1000SP-2
- 2003 Honda VTX1300S
- 2003 Honda VTX1800
- 2003 Honda X-Eleven
- 2003 Honda X8R-S
- 2003 Honda XL1000 Varadero
- 2003 Honda XL125 Varadero
- 2003 Honda XL650 Transalp
- 2003 Honda XR100R
- 2003 Honda XR125L
- 2003 Honda XR50R
- 2003 Honda XR70R
- 2003 Honda XRV750 Africa Twin
- 2003 Husaberg FC 550 / 6
- 2003 Husaberg FC 550/4

