2003 Suzuki RM 85 gallery
2003 Suzuki RM 85
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.70 ccm (5.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 48.0 x 46.8 mm (1.9 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 65.0 kg (143.3 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Suzuki VL 1500 Intruder LC
- 2003 Suzuki VL 800 Intruder Volusia
- 2003 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2003 Suzuki VS 800 Intruder
- 2003 Suzuki VZ 800 Marauder
- 2003 Suzuki XF 650 Freewind
- 2003 Tomos Flexer 50
- 2003 Tomos Quadro 50
- 2003 Tomos Whizzr'd 50
- 2003 Triumph America
- 2003 Triumph Bonneville
- 2003 Triumph Daytona 955i
- 2003 Triumph Speed Four
- 2003 Triumph Speed Triple
- 2003 Triumph Speedmaster
- 2003 Triumph Sprint RS
- 2003 Triumph Sprint ST
- 2003 Triumph T100
- 2003 Triumph Thunderbird
- 2003 Triumph Thunderbird Sport

