2003 Suzuki RM 60 gallery
2003 Suzuki RM 60
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 60.00 ccm (3.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 43.0 x 41.6 mm (1.7 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 50.5 kg (111.3 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,080 mm (42.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-14 30M |
| Rear tyre dimensions: | 80/100-12 41M |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 KTM 200 EXC
- 2003 KTM 200 SX
- 2003 KTM 250 EXC
- 2003 KTM 250 EXC Racing
- 2003 KTM 250 SX
- 2003 KTM 300 EXC
- 2003 KTM 450 EXC Racing
- 2003 KTM 450 SX Racing
- 2003 KTM 50 Junior Adventure
- 2003 KTM 50 Mini Adventure
- 2003 KTM 50 Senior Adventure
- 2003 KTM 50 SX Pro Junior LC
- 2003 KTM 50 SX Pro Senior LC
- 2003 KTM 525 EXC Racing
- 2003 KTM 525 MXC Desert Racing
- 2003 KTM 525 SX Racing
- 2003 KTM 625 SXC
- 2003 KTM 640 Duke
- 2003 KTM 640 LC4 Adventure
- 2003 KTM 640 LC4 Enduro

