2003 Honda VF750 Magna gallery
2003 Honda VF750 Magna
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 78,2 |
| Engine type: | V4 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.0 x 48.6 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.1 kg (505.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,651 mm (65.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-17 |
| Front brakes: | Single disc. 2-Piston caliper |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). Single, Leading-Shoe Drum |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.62 litres (3.60 gallons) |
| Color options: | Blue |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 BMW K1200GT
- 2003 BMW K1200LT
- 2003 BMW K1200RS
- 2003 BMW R1100S
- 2003 BMW R1150GS
- 2003 BMW R1150GS Adventure
- 2003 BMW R1150R
- 2003 BMW R1150RS
- 2003 BMW R1150RT
- 2003 BMW R1200C
- 2003 BMW R1200CL
- 2003 BMW R850R
- 2003 BMW R850R Classic
- 2003 BMW Rockster
- 2003 Boss Hoss Big Block 'STUD' Hoss
- 2003 BSA SR 500 Gold
- 2003 Buell Blast
- 2003 Buell Firebolt XB9R
- 2003 Buell Lightning XB9S
- 2003 Cagiva Mito 125

