2003 Suzuki RM 125 gallery
2003 Suzuki RM 125
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Mis Behavin 100 Smooth Carb
-
Big Bear Choppers Venom 100 EFI
-
Big Bear Choppers GTX Standard 114 X-Wedge EFI
Other motorcycles in 2003
- 2003 Aprilia ETV 1000 Caponord
- 2003 Aprilia Falco 1000 SL
- 2003 Aprilia MX 50 Supermoto
- 2003 Aprilia Pegaso I.E. 650
- 2003 Aprilia Pegaso Tibet
- 2003 Aprilia RS 125 R
- 2003 Aprilia RS 125 Tuono
- 2003 Aprilia RS 50
- 2003 Aprilia RS 50 Tuono
- 2003 Aprilia RST 1000 Futura
- 2003 Aprilia RSV Mille 1000
- 2003 Aprilia RSV Mille 1000 R
- 2003 Aprilia RX 50
- 2003 Aprilia SR 50 GP1 Race Replica
- 2003 Aprilia Tuono Fighter 1000
- 2003 Aprilia Tuono Racer 1000
- 2003 Benelli Tornado Novocento Limited Edition
- 2003 Benelli Tornado Tre Novecento
- 2003 Beta Alp 200
- 2003 Beta Euro Cruiser 350

