2003 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa gallery
2003 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1299.00 ccm (79.26 cubic inches) | Power: | 175 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Athena 100 Smooth Carb
-
Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb
-
Big Bear Choppers Paradox 100 EFI
Other motorcycles in 2003
- 2003 Ducati Supersport 1000 DS Full-fairing
- 2003 Ducati Supersport 1000 DS Half-fairing
- 2003 Ducati Supersport 800
- 2003 Enfield 350 Bullet Classic
- 2003 Enfield 350 Bullet Deluxe
- 2003 Enfield 350 Classic Outfit
- 2003 Enfield 350 T Bullet Trials
- 2003 Enfield 500 Bullet Army
- 2003 Enfield 500 Bullet Classic
- 2003 Enfield 500 Bullet Deluxe
- 2003 Enfield 500 Bullet Sixty-Five
- 2003 Enfield 500 Classic Outfit
- 2003 Enfield 500 Clubman GT
- 2003 Enfield 500 Clubman S
- 2003 Enfield 500 T Bullet Trials
- 2003 GAS GAS EC 300
- 2003 Gilera Gp50 Poggiali
- 2003 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2003 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2003 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard

