2003 Suzuki GSF 1200 Bandit gallery
2003 Suzuki GSF 1200 Bandit
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXR 1340 Super Glide
-
Harley-Davidson FXSB 1340 Low Rider
-
Harley-Davidson FXST 1340 Softail Custom
Other motorcycles in 2003
- 2003 Kawasaki VN800 Drifter
- 2003 Kawasaki W650
- 2003 Kawasaki Z1000
- 2003 Kawasaki ZR-7
- 2003 Kawasaki ZR-7S
- 2003 Kawasaki ZRX1200R
- 2003 Kawasaki ZRX1200S
- 2003 Kawasaki ZX-12R Ninja
- 2003 Kawasaki ZX-6R
- 2003 Kawasaki ZX-6RR
- 2003 Kawasaki ZX-7R
- 2003 Kawasaki ZX-9R Ninja
- 2003 Kawasaki ZXR400
- 2003 Kawasaki ZZR1200
- 2003 Kawasaki ZZR600
- 2003 KTM 125 EXC
- 2003 KTM 125 SX
- 2003 KTM 200 EXC
- 2003 KTM 200 SX
- 2003 KTM 250 EXC

