2011 Benelli Tre-K 899 gallery
2011 Benelli Tre-K 899
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 899.00 ccm (54.86 cubic inches) | Power: | 106,61 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 49.2 mm (3.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,514 mm (59.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/silver |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha WR250X
- 2011 Yamaha WR450 F
- 2011 Yamaha X-City 125
- 2011 Yamaha X-City 250
- 2011 Yamaha X-Max 125
- 2011 Yamaha X-Max 125 ABS
- 2011 Yamaha X-Max 125 ABS Business
- 2011 Yamaha X-Max 125 Sport
- 2011 Yamaha X-Max 250
- 2011 Yamaha X-Max 250 ABS
- 2011 Yamaha X-Max 250 Sport Edition
- 2011 Yamaha XJ6
- 2011 Yamaha XJ6 ABS
- 2011 Yamaha XJ6 Diversion
- 2011 Yamaha XJ6 Diversion ABS
- 2011 Yamaha XJ6 Diversion F
- 2011 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
- 2011 Yamaha XJ6SL
- 2011 Yamaha XJR 1300
- 2011 Yamaha XT 1200Z Super Tenere

