2011 XOR XO2 50 Sport gallery
2011 XOR XO2 50 Sport
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | Power: | 4,02 | |
| Engine type: | Radial | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 53.0 kg (116.8 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-10 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic, dual piston |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic, single piston. |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/yellow |
News
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Piaggio Liberty 50
- 2011 Piaggio MP3 125 Hybrid
- 2011 Piaggio MP3 300ie
- 2011 Piaggio MP3 500
- 2011 Piaggio MP3 LT
- 2011 Piaggio MP3 LT 400
- 2011 Piaggio NRG Power DD
- 2011 Piaggio Typhoon 125
- 2011 Piaggio Typhoon 50
- 2011 Piaggio XEvo 125
- 2011 Piaggio XEvo 400
- 2011 Piaggio Zip 50
- 2011 Polini 911 GP5 Reverse 50
- 2011 Polini 911 GP6 50
- 2011 Puma Elephant CR250
- 2011 Puma Falcon 450 Cross
- 2011 Puma Falcon 450 Motard
- 2011 Puma Falcon CR125 Cross
- 2011 Puma Falcon CR125 Motard
- 2011 Puma Falcon CR250i Cross

