2011 XOR XO2 125 gallery
2011 XOR XO2 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | Power: | 6,71 | |
| Engine type: | Radial | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 55.0 kg (121.3 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
News
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,►
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 KTM 50 SX
- 2011 KTM 530 EXC
- 2011 KTM 530 EXC SIXDAYS
- 2011 KTM 65 SX
- 2011 KTM 690 Duke
- 2011 KTM 690 Duke R
- 2011 KTM 690 Enduro
- 2011 KTM 690 Enduro R
- 2011 KTM 690 SMC
- 2011 KTM 690 Supermoto Limited Edition
- 2011 KTM 85 SX 17-14
- 2011 KTM 85 SX 19-16
- 2011 KTM 990 Adventure
- 2011 KTM 990 Adventure Dakar
- 2011 KTM 990 Adventure R
- 2011 KTM 990 Super Duke
- 2011 KTM 990 Supermoto
- 2011 KTM 990 Supermoto R
- 2011 KTM 990 Supermoto T
- 2011 Kymco Agility City 125

