2011 Xmotos XZ 250R gallery
2011 Xmotos XZ 250R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 243.00 ccm (14.83 cubic inches) | Power: | 15,42 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 69.0 x 65.0 mm (2.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 424/20-100 |
| Rear tyre dimensions: | 424/20-100 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.70 litres (1.77 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, Orange, Red, Black |
News
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas►
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 GAS GAS EC 200 Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 250 2T
- 2011 GAS GAS EC 250 2T E
- 2011 GAS GAS EC 250 2T Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 250 4T
- 2011 GAS GAS EC 250 Racing
- 2011 GAS GAS EC 300 2T
- 2011 GAS GAS EC 300 2T E
- 2011 GAS GAS EC 300 2T Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 300 Nambotin
- 2011 GAS GAS EC 300 Racing
- 2011 GAS GAS EC 450 4T
- 2011 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2011 GAS GAS TXT 280 Pro
- 2011 GAS GAS TXT 300 Pro
- 2011 GAS GAS TXT 300 Pro Racing
- 2011 GAS GAS TXT Boy 50cc
- 2011 GAS GAS TXT Cadet
- 2011 GAS GAS TXT Pro 125
- 2011 GAS GAS TXT Pro Racing 125

