2011 Benelli Tornado Tre 903 LE gallery
2011 Benelli Tornado Tre 903 LE
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54.80 cubic inches) | Power: | 140,81 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 49.2 mm (3.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,419 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Green |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Hyosung GT 125 R
- 2011 Hyosung GT 250
- 2011 Hyosung GT 250 R
- 2011 Hyosung GT 650
- 2011 Hyosung GT 650 R
- 2011 Hyosung GT 650 S
- 2011 Hyosung GV 125 C
- 2011 Hyosung GV 250
- 2011 Hyosung GV 650 Avitar
- 2011 Hyosung GV 650 SE
- 2011 Hyosung GV 700 C EFI
- 2011 Hyosung MS3 125
- 2011 Hyosung MS3 250
- 2011 Hyosung RT 125 D
- 2011 Hyosung RX 125 D E
- 2011 Hyosung RX 125 D SM
- 2011 Hyosung SB 50 ZR Sense
- 2011 Hyosung SF 50 B Prima
- 2011 Hyosung SF 50 R Rally
- 2011 Innoscooter Elektroroller Retro-L

