2011 KTM 450 SMR gallery
2011 KTM 450 SMR
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.30 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 60.8 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 111.5 kg (245.8 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 125/80-420 |
| Rear tyre dimensions: | 170/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.20 litres (2.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Sym Symmetry
- 2011 Sym Symphony 125
- 2011 Sym Symphony 150
- 2011 Sym Symphony 50
- 2011 Sym VS 125
- 2011 Sym VS 150
- 2011 Sym Wolf 125
- 2011 Sym Wolf Classic
- 2011 Sym Wolf SB125Ni
- 2011 Sym X-Wolf
- 2011 Sym XS125-K
- 2011 Tauris Avenida 125 4T
- 2011 Tauris Blitz E-scooter
- 2011 Tauris Brio 50 4T
- 2011 Tauris Brisa 50 4T
- 2011 Tauris Capri 125 4T
- 2011 Tauris Capri 50 4T
- 2011 Tauris Corona 50 4T
- 2011 Tauris Cubana 125 4T
- 2011 Tauris Cubana 50 4T

