2011 Honda CB400 Super Four gallery
2011 Honda CB400 Super Four
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | 52,3 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 55.0 x 42.0 mm (2.2 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 194.0 kg (427.7 pounds) |
| Seat height: | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Covingtons 300R
- 2011 Covingtons Beach Cruiser
- 2011 Covingtons Bobber
- 2011 Covingtons Chopper
- 2011 Covingtons Speed Demon
- 2011 Covingtons Speedster
- 2011 CPI GTR 50
- 2011 CPI Oliver City
- 2011 CPI Oliver Sport
- 2011 CR&S DUU Conlatusa
- 2011 CR&S DUU Deperlu
- 2011 CR&S VUN Road
- 2011 CR&S VUN Track PPP
- 2011 Daelim A-Four
- 2011 Daelim B-Bone 125
- 2011 Daelim Besbi 125
- 2011 Daelim Bonita 50
- 2011 Daelim Cordi 50
- 2011 Daelim Daystar 125 FI
- 2011 Daelim Delfino 125

