2011 E-Ton E-MO Plus Jr. EV3D gallery
2011 E-Ton E-MO Plus Jr. EV3D
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | Power: | ||
| Engine type: | Electric | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 52.8 kg (116.4 pounds) |
| Seat height: | 772 mm (30.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,056 mm (41.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.25-14 |
| Rear tyre dimensions: | 2.25-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, Orange |
News
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 KTM 300 EXC
- 2011 KTM 300 EXC Six Days
- 2011 KTM 350 F EXC Factory
- 2011 KTM 350 SX-F
- 2011 KTM 400 EXC
- 2011 KTM 450 EXC
- 2011 KTM 450 EXC Six Days
- 2011 KTM 450 SMR
- 2011 KTM 450 SX-F
- 2011 KTM 50 SX
- 2011 KTM 530 EXC
- 2011 KTM 530 EXC SIXDAYS
- 2011 KTM 65 SX
- 2011 KTM 690 Duke
- 2011 KTM 690 Duke R
- 2011 KTM 690 Enduro
- 2011 KTM 690 Enduro R
- 2011 KTM 690 SMC
- 2011 KTM 690 Supermoto Limited Edition
- 2011 KTM 85 SX 17-14

