2005 Honda GL1800 Gold Wing gallery
2005 Honda GL1800 Gold Wing
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1832.00 ccm (111.79 cubic inches) | Power: | 118 |
| Engine type: | Six cylinder boxer | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 71.0 mm (2.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 359.2 kg (792.0 pounds) |
| Seat height: | 739 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,692 mm (66.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. LBS 3-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. LBS 3-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.98 litres (6.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Silver, Pearl Yellow, Bright Blue Metallic, Candy Black Cherry, Dark Gray Metallic, White |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 BMW R1200C Classic
- 2005 BMW R1200C Independence
- 2005 BMW R1200C Montauk
- 2005 BMW R1200CL
- 2005 BMW R1200GS
- 2005 BMW R1200ST
- 2005 BMW R850R
- 2005 Borile B50 Cross Junior
- 2005 Borile B500CR Cafe Racer
- 2005 Borile B500MT
- 2005 Borile B651 Scrambler
- 2005 Boss Hoss BHC-3 502
- 2005 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2005 Buell Blast
- 2005 Buell Firebolt XB12R
- 2005 Buell Firebolt XB9R
- 2005 Buell Lightning CityX XB9SX
- 2005 Buell Lightning XB12S
- 2005 Buell Lightning XB12Scg
- 2005 Cagiva Mito 125

