2008 Rieju Tango 125 gallery
2008 Rieju Tango 125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,305 mm (51.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, orange, yellow, black |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Dfang DF125-2
- 2008 Dfang DF125-21
- 2008 Dfang DF150
- 2008 Dfang DF150-2
- 2008 Dfang DF150-4
- 2008 Dfang DF90
- 2008 Diamo Classic 50
- 2008 Diamo Cruiser 250
- 2008 Diamo LS200
- 2008 Diamo Retro 150
- 2008 Diamo RS250
- 2008 Diamo Torino 150
- 2008 Diamo Turista 300
- 2008 Diamo Velocity 150
- 2008 Diamo Velocity 50
- 2008 Ducati Desmosedici RR
- 2008 Ducati Hypermotard 1100
- 2008 Ducati Hypermotard 1100S
- 2008 Ducati Monster 695
- 2008 Ducati Monster 696

