2008 Yamaha Vino Classic gallery
2008 Yamaha Vino Classic
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 38.0 x 43.5 mm (1.5 x 1.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 75.3 kg (166.0 pounds) |
| Seat height: | 714 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,161 mm (45.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.54 litres (1.20 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Beta REV 80
- 2008 Beta RR 125 Motard
- 2008 Beta RR 4T 250
- 2008 Beta RR 4T 400
- 2008 Beta RR 4T 450
- 2008 Beta RR 4T 525
- 2008 Beta RR 50 Enduro Racing euro 2
- 2008 Beta RR 50 Enduro STD euro 2
- 2008 Beta RR 50 Motard
- 2008 Beta RR 50 Racing Motard
- 2008 Beta RR Enduro 4T 125
- 2008 Beta RR Enduro 50
- 2008 Beta Urban 125
- 2008 Beta Urban 200
- 2008 Big Dog K-9
- 2008 Big Dog Mastiff
- 2008 Big Dog Mutt
- 2008 Big Dog Pitbull
- 2008 Big Dog Ridgeback
- 2008 Bimota DB5 Borsalino

