2008 Beta Minicross R 12 gallery
2008 Beta Minicross R 12
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 46.0 kg (101.4 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.5-15 |
| Rear tyre dimensions: | 12.мар |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.00 litres (0.53 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Piaggio Liberty 50
- 2008 Piaggio Liberty S 50
- 2008 Piaggio MP3 125
- 2008 Piaggio MP3 250
- 2008 Piaggio MP3 400
- 2008 Piaggio Mp3 HyS
- 2008 Piaggio NGR Power DD
- 2008 Piaggio NGR Power DT
- 2008 Piaggio Typhoon 50
- 2008 Piaggio X7 125
- 2008 Piaggio X7 250
- 2008 Piaggio XEvo 125
- 2008 Piaggio XEvo 250
- 2008 Piaggio XEvo 400
- 2008 Piaggio Zip 50
- 2008 Polini 911 GP5
- 2008 Polini XP 4 Street 125
- 2008 Polini XP 4 Street 50
- 2008 Polini XP 65 P
- 2008 Polini XP4 Street 125 Off Road

