2007 Beta RR 250M gallery
2007 Beta RR 250M
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.0 x 56.5 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.0 kg (257.9 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Floating disc 255 mm and double-piston floating caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Disc 240 mm and single-piston floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-2C
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-3
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-4
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-5A
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-6
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-6A
- 2007 Chang-Jiang BD 150-2
- 2007 Chang-Jiang BD 150-3
- 2007 Chang-Jiang BD 150T 125
- 2007 Chang-Jiang BD 150T 250
- 2007 Chang-Jiang BD 150T-A
- 2007 Chang-Jiang BD 250-A
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-4
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-4A
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5A
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5D 125
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5D 150
- 2007 Chang-Jiang BD50QT-9 125
- 2007 Chang-Jiang BD50QT-9 150

