2007 CCM 404 DS SuperSport gallery
2007 CCM 404 DS SuperSport
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.20 ccm (24.30 cubic inches) | Power: | 53 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 62.6 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 123.5 kg (272.3 pounds) |
| Seat height: | 950 mm (37.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 TM racing MX 530 F
- 2007 TM racing MX 85 Junior
- 2007 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2007 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2007 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2007 TM racing SMR 125
- 2007 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2007 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2007 TM racing SMX 450 F Competition
- 2007 TM racing SMX 530 F Competition
- 2007 Tomos Alpino
- 2007 Tomos Flexer
- 2007 Tomos MC 50 Junior
- 2007 Tomos MC 50 Senior X
- 2007 Tomos MC 80 Senior
- 2007 Tomos Racing
- 2007 Tomos SE 125 F
- 2007 Tomos SM 125 F
- 2007 Tomos SM 125 Replica Cup
- 2007 Tomos Streetmate

