2008 Beta RR 50 Enduro STD euro 2 gallery
2008 Beta RR 50 Enduro STD euro 2
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 85.0 kg (187.4 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,325 mm (52.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 KTM 85 SX 17/14
- 2008 KTM 85 SX 19/16
- 2008 KTM 950 Super Enduro R
- 2008 KTM 950 Supermoto R
- 2008 KTM 990 Adventure
- 2008 KTM 990 Adventure S
- 2008 KTM 990 Super Duke
- 2008 KTM 990 Superduke R
- 2008 KTM 990 Supermoto
- 2008 Kymco Active SR
- 2008 Kymco Active SR 125
- 2008 Kymco Agility 50
- 2008 Kymco Bet and Win
- 2008 Kymco Dink 125
- 2008 Kymco Grand Dink 125
- 2008 Kymco Movie XL 125
- 2008 Kymco Nexxon
- 2008 Kymco Nexxon 125
- 2008 Kymco People
- 2008 Kymco Pulsar 125

