2007 CCM C-XR230-E gallery
2007 CCM C-XR230-E
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 230.00 ccm (14.03 cubic inches) | Power: | 15,42 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 65.0 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/100-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XL 883L Sportster 883 SuperLow
-
Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
-
Harley-Davidson FLSTFB Softail Fat Boy Lo
Other motorcycles in 2007
- 2007 UM DTF 90
- 2007 UM Matrix 150 XX
- 2007 UM PowerMax 150 XX
- 2007 UM SMF 200
- 2007 UM V2C 250T
- 2007 UM V2C 650S
- 2007 UM V2S 250R
- 2007 UM V2S 650
- 2007 UM V2S 650R
- 2007 UM X Peed 50R
- 2007 Ural Gear Up 750
- 2007 Ural Patrol 750
- 2007 Ural Retro 750
- 2007 Ural Tourist 750
- 2007 Ural Tourist LX
- 2007 Ural Wolf 750
- 2007 Veli 150-8
- 2007 Veli King 50
- 2007 Veli King 50 EEC
- 2007 Veli VL-125-9 EEC

