2007 PGO T-REX 110 gallery
2007 PGO T-REX 110
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 106.20 ccm (6.48 cubic inches) | Power: | 9,11 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 52.0 x 50.0 mm (2.0 x 2.0 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 6.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| Wheelbase: | 1,284 mm (50.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. 190 mm Hydraulic Disk with Twin Piston Caliper |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue, Red, Silver, Black |
News
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike►
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Hartford HD-200S
- 2007 Hartford VR-125H
- 2007 Hartford VR-125Z
- 2007 Hartford VR-200H
- 2007 Hartford VR-200X
- 2007 Hero Honda CBZ X-TREME
- 2007 Hero Honda CD Dawn
- 2007 Hero Honda CD Deluxe
- 2007 Hero Honda Glamour
- 2007 Hero Honda Glamour PGM-FI
- 2007 Hero Honda Hunk
- 2007 Hero Honda Karizma
- 2007 Hero Honda Passion Plus
- 2007 Hero Honda Pleasure
- 2007 Hero Honda Splendor
- 2007 Hero Honda Super Splendor
- 2007 Highland 450 MX
- 2007 Highland 450 SM
- 2007 Highland Allroad
- 2007 Highland Desert Storm

