2007 Jawa-CZ 650 Dakar gallery
2007 Jawa-CZ 650 Dakar
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 651.90 ccm (39.78 cubic inches) | Power: | 46,26 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 195.0 kg (429.9 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,518 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Silver |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Aprilia SXV 4.5
- 2007 Aprilia SXV 5.5
- 2007 Aprilia Tuono 1000 R
- 2007 Aprilia Tuono 1000 R Factory
- 2007 ATK 450 MX
- 2007 ATK 450 XC
- 2007 ATK Enduro
- 2007 ATK Motard
- 2007 Bajaj Avenger 180 DTS-i
- 2007 Bajaj CT 100
- 2007 Bajaj Discover
- 2007 Bajaj Discover DTSi
- 2007 Bajaj Kristal
- 2007 Bajaj Platina
- 2007 Bajaj Pulsar 150 DTS-i
- 2007 Bajaj Pulsar 180 DTS-i
- 2007 Bajaj Pulsar 220 DTS-Fi
- 2007 Benelli Cafe 1130 Racer
- 2007 Benelli Pepe 50
- 2007 Benelli Pepe 50 LX

