2007 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak gallery
2007 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1552.00 ccm (94.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 95.0 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 290.3 kg (640.0 pounds) |
| Seat height: | 701 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,704 mm (67.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ebony, Two-Tone: Metallic Flat Spark Black / Frame Persimmon Red |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 APC High Roller S
- 2007 APC Hustler S
- 2007 APC Wild Card 240 R.D.S.
- 2007 APC Wild Card 300 RDS.
- 2007 APC Wild Card S
- 2007 Aprilia Atlantic 125
- 2007 Aprilia Atlantic 250
- 2007 Aprilia Atlantic 400 Sprint
- 2007 Aprilia Atlantic 500 Sprint
- 2007 Aprilia ETV 1000 Caponord
- 2007 Aprilia NA 850 Mana
- 2007 Aprilia Pegaso 650
- 2007 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2007 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2007 Aprilia RS 125
- 2007 Aprilia RS 50
- 2007 Aprilia RSV 1000 R
- 2007 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2007 Aprilia RX 50
- 2007 Aprilia RXV 4.5

