2007 Gilera Nexus 125 gallery
2007 Gilera Nexus 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1124.00 ccm (68.59 cubic inches) | Power: | 14,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 46.0 mm (2.2 x 1.8 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-14 |
| Front brakes: | Single disc. Stainless steel disk, 260 mm, two-piston floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2007 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2007 Kawasaki Z1000
- 2007 Kawasaki Z1000 ABS
- 2007 Kawasaki Z750
- 2007 Kawasaki Z750 ABS
- 2007 Kawasaki ZZR1400
- 2007 Kawasaki ZZR1400 ABS
- 2007 Kawasaki ZZR600
- 2007 Keeway ARN 125cc
- 2007 Keeway ARN 150cc
- 2007 Keeway Cooper
- 2007 Keeway Cruiser 250
- 2007 Keeway CUB Partner 100
- 2007 Keeway CUB Partner 110
- 2007 Keeway F-act 50
- 2007 Keeway F-act 90
- 2007 Keeway Flash

