2007 Gilera Nexus 250 gallery
2007 Gilera Nexus 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14.89 cubic inches) | Power: | 22,12 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 174.0 kg (383.6 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-14 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Malaguti Ciak Master 200
- 2007 Malaguti Ciak Master 50
- 2007 Malaguti Ciak Master 50 4 tempi
- 2007 Malaguti Drakon NKD 50
- 2007 Malaguti F10 Jet Line Wap
- 2007 Malaguti F15 Firefox Ducati Corse SBK
- 2007 Malaguti F15 Firefox Mechatronic
- 2007 Malaguti Firefox 50
- 2007 Malaguti Grizzly 10 Enduro
- 2007 Malaguti Grizzly 12 Cross
- 2007 Malaguti GT500 Spidermax
- 2007 Malaguti Madison 3 125
- 2007 Malaguti Madison 3 125ie
- 2007 Malaguti Password 250
- 2007 Malaguti Phantom 50 Capirex
- 2007 Malaguti Phantom 50 GP
- 2007 Malaguti Phantom 50 Racing Life
- 2007 Malaguti Phantom 50 SBK
- 2007 Malaguti Phantom 50 Tribal
- 2007 Malaguti Phantom F12 R

