2007 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad gallery
2007 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1552.00 ccm (94.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 95.0 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 350.2 kg (772.0 pounds) |
| Seat height: | 719 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,689 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-x16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/70-x16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ebony, Two-Tone: Ebony / Metallic Titanium, Two-Tone: Candy Cardinal Red / Metallic Titanium |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Enfield Bullet Electra 5S
- 2007 Enfield Bullet Electra X
- 2007 Enfield Bullet Machismo
- 2007 Enfield Bullet Military
- 2007 Enfield Bullet Sixty 5
- 2007 Enfield GT500 Cafe Racer
- 2007 Enfield GT500 Continental
- 2007 Enfield Thunderbird
- 2007 Enfield Trials/Scrambler
- 2007 Factory Bike Chrono SM50-2
- 2007 Factory Bike Desert RP50
- 2007 Factory Bike Desert YR50-2
- 2007 Factory Bike Minidesert RC14
- 2007 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2007 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2007 GAS GAS EC 125
- 2007 GAS GAS EC 250
- 2007 GAS GAS EC 300
- 2007 GAS GAS EC 450 FSR
- 2007 GAS GAS MC 125

