2007 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT gallery
2007 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2053.00 ccm (125.27 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 103.0 x 123.2 mm (4.1 x 4.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 361.1 kg (796.0 pounds) |
| Seat height: | 31 mm (1.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 56 mm (2.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 200/60-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.81 litres (5.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Pearl Crystal White/Metallic Titanium or Candy Cardinal Red/Ebony |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Derbi Mulhacen 659 X-Vision
- 2007 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LTD Edition
- 2007 Derbi Mulhacen Hot Bob
- 2007 Derbi Mulhacn 125ST Freexter
- 2007 Derbi Mulhacn Caf 659 Angel Nieto LTD Edition
- 2007 Derbi Mulhacn Hot Bob
- 2007 Derbi Senda Baja 125 4T
- 2007 Derbi Senda Terra 125 4T
- 2007 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2007 Derbi Senda X-Treme 50 SM
- 2007 Derbi Variant Sport Curier 50
- 2007 Derbi X-Race 50 R
- 2007 Derbi X-Race 50 SM
- 2007 Diamo Aero GTX 50
- 2007 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2007 Diamo Fury 150
- 2007 Diamo Retro 150
- 2007 Diamo Retro 50
- 2007 Diamo Tracer 150
- 2007 Diamo Tracer 250

