2007 Kawasaki Vulcan 1600 Classic gallery
2007 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1552.00 ccm (94.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 95.0 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 306.2 kg (675.0 pounds) |
| Seat height: | 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,679 mm (66.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-x16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/70-x16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ebony, Two-Tone Candy Cardinal Red / Metallic Phantom Silver |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2007 Yamaha FZ6
- 2007 Yamaha FZ6 ABS
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer ABS
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer S2
- 2007 Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS
- 2007 Yamaha FZ6 S2
- 2007 Yamaha FZ6 S2 ABS
- 2007 Yamaha G5
- 2007 Yamaha Giggle
- 2007 Yamaha Gladiator
- 2007 Yamaha Gladiator Type J.A.
- 2007 Yamaha Jog R
- 2007 Yamaha Jog RR
- 2007 Yamaha Jog RR Moto GP
- 2007 Yamaha Majesty 125
- 2007 Yamaha Majesty 400
- 2007 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2007 Yamaha Midnight Warrior

