2007 Kawasaki VN1600 Classic Tourer gallery
2007 Kawasaki VN1600 Classic Tourer
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1552.00 ccm (94.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 95.0 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,685 mm (66.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/70-16 |
| Front brakes: | Double disc. Dual 300 mm discs, Dual twin-piston caliper. |
| Rear brakes: | Single disc. Single 300 mm disc, Twin-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ebony |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXSTC 1340 Softail Custom
-
Harley-Davidson FXRS 1340 Low Rider (reduced effect)
-
Harley-Davidson FXRS 1340 SP Low Rider Special Edition
Other motorcycles in 2007
- 2007 MZ SM 125 Cup Replica
- 2007 MZ SM 125 Gangsta
- 2007 MZ SM 125 MIG
- 2007 MZ SX 125 Enduro
- 2007 Norton 961/SS Commando
- 2007 Peugeot Blaster RCup
- 2007 Peugeot Blaster RS12
- 2007 Peugeot Geopolis 250 Exec.
- 2007 Peugeot JetForce 125
- 2007 Peugeot JetForce 125 ABS/PBS
- 2007 Peugeot Jetforce 50 Rally V
- 2007 Peugeot JetForce C-Tech
- 2007 Peugeot JetForce Compressor
- 2007 Peugeot Jetforce R-Cup
- 2007 Peugeot Ludix Elegance
- 2007 Peugeot Ludix One
- 2007 Peugeot Ludix One Dual Seat
- 2007 Peugeot Ludix Snake
- 2007 Peugeot Ludix Trend
- 2007 Peugeot Rally Victories 100P

