2009 KTM 990 Supermoto R gallery
2009 KTM 990 Supermoto R
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,98 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. 2 x Brembo four piston fixed-caliper, radially bolted |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo 2-piston floating caliper, brake disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI
- 2009 Hero Honda Hunk 150
- 2009 Hero Honda Karizma
- 2009 Hero Honda Passion Plus
- 2009 Hero Honda Passion Pro
- 2009 Hero Honda Pleasure
- 2009 Hero Honda Splendor NXG
- 2009 Hero Honda Splendor Plus
- 2009 Hero Honda Super Splendor 125
- 2009 Highland 450 MX
- 2009 Highland Dirt Trac 950
- 2009 Highland Super Motard 450
- 2009 Honda ANF125i Innova
- 2009 Honda Big Red
- 2009 Honda CB1000R
- 2009 Honda CB600F Hornet
- 2009 Honda CBF1000
- 2009 Honda CBF125F
- 2009 Honda CBF600
- 2009 Honda CBF600S

