2007 Yamaha TT-R 50 E gallery
2007 Yamaha TT-R 50 E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 36.0 x 48.6 mm (1.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | 3-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 54.0 kg (119.0 pounds) |
| Seat height: | 556 mm (21.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 925 mm (36.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 10.02.2004 |
| Rear tyre dimensions: | 10.02.2004 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.02 litres (0.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Motorhispania Furia Max 50 Supermotard
- 2007 Motorhispania RX 50 Super Racing
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Enduro
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Enduro
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Super Motard
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Urban Bike
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Super Motard
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Urban Bike
- 2007 MV Agusta 910R Brutale Italia
- 2007 MV Agusta Brutale 750 America
- 2007 MV Agusta Brutale 750 Gladio
- 2007 MV Agusta Brutale 750 Oro
- 2007 MV Agusta Brutale 910
- 2007 MV Agusta Brutale 910R
- 2007 MV Agusta Brutale 910S
- 2007 MV Agusta F4 1000 Corse
- 2007 MV Agusta F4 1000 Mamba
- 2007 MV Agusta F4 1000 Senna
- 2007 MV Agusta F4 1000R 1+1
- 2007 MV Agusta F4 1000S 1+1

