2007 KTM 625 SXC gallery
2007 KTM 625 SXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (38.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 139.0 kg (306.4 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.20 litres (2.43 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 BMW K1200LT
- 2007 BMW K1200R
- 2007 BMW K1200R Sport
- 2007 BMW K1200S
- 2007 BMW R1200GS
- 2007 BMW R1200GS Adventure
- 2007 BMW R1200R
- 2007 BMW R1200RT
- 2007 BMW R1200RT Police
- 2007 BMW R1200S
- 2007 BMW R1200ST
- 2007 Borile B500CR
- 2007 Borile B500MT
- 2007 Boss Hoss BHC-3 502
- 2007 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2007 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2007 Buell Blast
- 2007 Buell Firebolt XB12R
- 2007 Buell Firebolt XB9R
- 2007 Buell Lightning CityX XB9SX

