2007 Triumph Sprint ST gallery
2007 Triumph Sprint ST
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1050.00 ccm (64.07 cubic inches) | Power: | 125 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.4 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 209.6 kg (462.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,457 mm (57.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.68 litres (5.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Suzuki Boulevard C90
- 2007 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2007 Suzuki Boulevard C90T
- 2007 Suzuki Boulevard M109R
- 2007 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2007 Suzuki Boulevard M50
- 2007 Suzuki Boulevard M50 Limited
- 2007 Suzuki Boulevard S40
- 2007 Suzuki Boulevard S50
- 2007 Suzuki Boulevard S83
- 2007 Suzuki Burgman 125
- 2007 Suzuki Burgman 400
- 2007 Suzuki Burgman 650
- 2007 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2007 Suzuki DR 650 SE
- 2007 Suzuki DR-Z 250
- 2007 Suzuki DR-Z 400 E
- 2007 Suzuki DR-Z 400 S
- 2007 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2007 Suzuki DR-Z125

