2011 KTM 1190 RC8 R Red Bull gallery
2011 KTM 1190 RC8 R Red Bull
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1195.00 ccm (72.92 cubic inches) | Power: | 167,63 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 105.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Brembo four piston, radially bolted caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo two piston, fixed caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange/red/yellow |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 TVS Metro 100
- 2011 TVS Neo X3i
- 2011 TVS Rockz
- 2011 TVS Scooty Pep Plus
- 2011 TVS Scooty Streak
- 2011 TVS Scooty Teenz
- 2011 TVS Sport
- 2011 TVS Star City
- 2011 TVS Star LX
- 2011 TVS Victor GLX
- 2011 TVS Victor GX 100
- 2011 TVS XL HD
- 2011 TVS XL Super
- 2011 Ural Cross
- 2011 Ural Cross TWD
- 2011 Ural Gear Up 750
- 2011 Ural Patrol 750
- 2011 Ural Ranger
- 2011 Ural Retro 750
- 2011 Ural Retro Solo

