2009 KTM 690 Enduro gallery
2009 KTM 690 Enduro
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.5 kg (305.3 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,498 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Brembo two piston, floating caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single piston, floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Buell 1125CR Cafe Racer
- 2009 Buell 1125R
- 2009 Buell Blast
- 2009 Buell Firebolt XB12R
- 2009 Buell Lightning CityX XB9SX
- 2009 Buell Lightning Long XB12Ss
- 2009 Buell Lightning XB12Scg
- 2009 Buell Ulysses Police XB12XP
- 2009 Buell Ulysses XB12X
- 2009 Buell Ulysses XB12XT
- 2009 Cagiva Mito 125
- 2009 Cagiva Mito SP525
- 2009 Cagiva Raptor 125
- 2009 Can-Am Spyder Roadster SE5
- 2009 Can-Am Spyder Roadster SM5
- 2009 CCM 404 DS Trail
- 2009 CCM 450 DS
- 2009 CCM 450 DS Supermoto
- 2009 CCM C-XR125-E
- 2009 CCM C-XR125-M

