2007 KTM 450 SMR gallery
2007 KTM 450 SMR
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.40 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 108.5 kg (239.2 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/75-17 |
| Rear tyre dimensions: | 165/55-17 |
| Front brakes: | Single disc. Magura 4-piston, radially fixed caliper, brake disc 310 mm (12.20´) |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single-piston floating caliper, brake disc 220 mm (8.66´) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda Shadow Spirit
- 2007 Honda Shadow Spirit 750 (VT750C2)
- 2007 Honda Shadow Spirit 750DC (VT 750 DC)
- 2007 Honda Shadow VLX
- 2007 Honda Shadow VLX Deluxe
- 2007 Honda Silver Wing
- 2007 Honda Silver Wing 400
- 2007 Honda Silver Wing ABS
- 2007 Honda ST1300 Pan-European
- 2007 Honda ST1300 Pan-European ABS
- 2007 Honda VFR800 Interceptor
- 2007 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2007 Honda VT125C Shadow
- 2007 Honda VTX1300C
- 2007 Honda VTX1300R
- 2007 Honda VTX1300S
- 2007 Honda VTX1800C
- 2007 Honda VTX1800F
- 2007 Honda VTX1800N
- 2007 Honda VTX1800R

