2007 MZ 1000 ST SuperTraveller gallery
2007 MZ 1000 ST SuperTraveller
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 111,3 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 96.0 x 69.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 1-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 216.0 kg (476.2 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Jinlun JL 125T-12
- 2007 Jinlun JL 125T-13
- 2007 Jinlun JL 250-5
- 2007 Jinlun JL 250A V-Gunn
- 2007 Jinlun JL 50QT-5 Commuter
- 2007 Jinlun JL 50QT-7 Retro Twist and Go
- 2007 Jinlun JL QT-50-4
- 2007 Johnny Pag Spyder 300
- 2007 Kawasaki Eliminator 125
- 2007 Kawasaki ER-6f
- 2007 Kawasaki ER-6f ABS
- 2007 Kawasaki ER-6n
- 2007 Kawasaki ER-6n ABS
- 2007 Kawasaki KLE500
- 2007 Kawasaki KLR650
- 2007 Kawasaki KLX110
- 2007 Kawasaki KLX250S
- 2007 Kawasaki KLX300R
- 2007 Kawasaki KX100
- 2007 Kawasaki KX125

