2007 MZ Mosquito 125RX gallery
2007 MZ Mosquito 125RX
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 7,37 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.80 litres (1.80 gallons) |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha TT-R 90
- 2007 Yamaha TT-R 90 E
- 2007 Yamaha TW200
- 2007 Yamaha TZR 50
- 2007 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2007 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2007 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2007 Yamaha V Star 1300
- 2007 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2007 Yamaha V Star Classic
- 2007 Yamaha V Star Custom
- 2007 Yamaha V Star Silverado
- 2007 Yamaha Vino 125
- 2007 Yamaha Vino Classic
- 2007 Yamaha Virago 250
- 2007 Yamaha VMAX
- 2007 Yamaha Warrior
- 2007 Yamaha Why
- 2007 Yamaha WR250F
- 2007 Yamaha WR450 F

