2007 Rieju MRX 125 gallery
2007 Rieju MRX 125
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,5 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (235.9 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Double piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.40 litres (1.96 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, blue |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Husaberg FE 550 E
- 2007 Husaberg FE 650 E
- 2007 Husaberg FS 650 C
- 2007 Husaberg FS 650 E
- 2007 Husaberg FS550E
- 2007 Husqvarna CR 125
- 2007 Husqvarna SM 125 S
- 2007 Husqvarna SM 450 R
- 2007 Husqvarna SM610 Supermoto
- 2007 Husqvarna SMR450 Supermoto
- 2007 Husqvarna SMR510 Supermoto
- 2007 Husqvarna TC 250
- 2007 Husqvarna TC 450
- 2007 Husqvarna TC 510
- 2007 Husqvarna TE 250
- 2007 Husqvarna TE 450
- 2007 Husqvarna TE 510
- 2007 Husqvarna TE 610
- 2007 Husqvarna WR 125
- 2007 Husqvarna WR 250

